Будьте здорові!

ПОЛІОМІЄЛІТ (ГОСТРИЙ В’ЯЛИЙ ПАРАЛІЧ)

1 лютого 2022 року в Україні розпочинається загальнонаціональна кампанія з вакцинації дітей від поліомієліту.

Центр громадського здоров’я закликає батьків пам’ятати про Календар профілактичних щеплень і задля збереження здоров’я малюків не пропускати жодне з них!

Особливо важливими є профілактичні щеплення від поліомієліту, адже ця небезпечна хвороба у 2021 році повернулася до України.

Що таке поліомієліт?

Це високоінфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус. У близько 0,5% випадків поліовірус переміщується з кишківника і вражає центральну нервову систему, що призводить до розвитку в’ялого паралічу, часто невиліковного.

Як передається поліомієліт?

Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, заражені їжу та воду.

Найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до п’яти років.

Якими є симптоми поліомієліту?

Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом триває від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт.

  • У 70% випадків захворювання має безсимптомний перебіг. Але його носій становить небезпеку для інших людей зі слабшим імунітетом.
  • У 25% випадків поліо має симптоми, що нагадують грип (гарячка, головний біль, нудота, біль у животі).
  • Поліовірус спричиняє рухові розлади: біль в уражених м’язах, повний параліч, що може розвинутися за кілька годин.

Які ускладнення може зумовити поліомієліт?

Невиліковний параліч є одним з найважчих ускладнень. Він може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. У разі одужанні після поліомієліту функції вражених недугою нервів і м’язів не відновлюються.

Тому вкрай важливо пам’ятати про захист від поліомієліту!

Ліків проти поліо не існує. Єдиним ефективним захистом від хвороби є вакцинація.

В Україні вакцинація проти поліомієліту є в переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень, які можна зробити у комунальних закладах безоплатно відповідно до Календаря щеплень за таким розкладом:

  • у 2 місяці — 1 доза;
  • у 4 місяці — 2 доза;
  • у 6 місяців — 3 доза;
  • у 18 місяців — 4 доза;
  • у 6 років — 5 доза;
  • у 14 років — 6 доза.

Вакцини, що застосовують державні й приватні клініки, зареєстровані, сертифіковані й дозволені для використання в Україні.

Що робити, якщо дитина пропустила чи не робила щеплення взагалі?

Неодмінно надолужити! Якщо графік порушено, вакцинуватися можна проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Головне — стежити за дотриманням інтервалів введення доз, щоб досягти максимальної ефективності. Оновлений графік щеплень можна скласти із сімейним лікарем.

Пам’ятайте!

Вакцинація не потребує підготовки чи змін у способі життя. Жоден наказ МОЗ чи міжнародний протокол не вимагає спеціальних аналізів чи додаткових обстежень.

Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання — це не протипоказання до щеплення! Навпаки: діти з хронічними недугами більш уразливі, тому потребують захисту передусім.

ЩО ВІДОМО ПРО "ОМІКРОН"

/Files/images/2022_novini/271944566_298918152262408_934890544734803841_n.jpg

Світові тенденції свідчать про стрімке поширення нового штаму COVID-19 “Омікрон”. Наразі щодо нього ще тривають дослідження, проте вже можна виокремити симптоми, які найчастіше зустрічаються у хворих на вказаний штам.

Зокрема, у 73% випадків зустрічається нежить, у 67,5% – головний біль, у 63,5% – втома. Також у 60% випадків спостерігається чхання та біль у горлі.

Водночас не виявлено суттєвої відмінності від симптомів штаму “Дельта”, який наразі домінує в Україні. У разі зараження на цей штам, разом із вказаними вище симптомами, також спостерігається кашель (43,5%), хриплий голос (35,7%), озноб чи тремтіння (30%), лихоманка (29,4%), втрата/спотворення нюху та/або смаку (23,7%) тощо.

Попри те що симптоми “Омікрону” здаються схожими на застуду, новий штам також може спричиняти тривалі наслідки для здоров’я, госпіталізацію та летальні випадки. Через стрімке поширення “Омікрону” у небезпеці перебувають ті, хто не пройшов принаймні базового курсу вакцинації проти COVID-19.

При появі будь-яких симптомів ГРВІ у першу чергу варто звернутись до свого сімейного лікаря. Той, у свою чергу, має надати направлення на тестування на COVID-19. До результатів тестування та під час видимих симптомів варто не відвідувати місць загального скупчення людей та дотримуватись режиму самоізоляції.

Нагадаємо, що новий штам має менший інкубаційний період, ніж штам “Дельта”. У середньому, за даними наукових досліджень, він становить 3 доби.

Інформаційний бюлетень МОЗ «Грип і ГРВІ»

Хто володіє інформацією, той володіє світом! Поінформований — отже озброєний!

Апчхи та кахи, або Звідки береться грип Джерело інфекції — хвора людина з останніх годин інкубаційного періоду до 5-7-го дня захворювання за неускладненого перебігу і до 10-14-го дня за ускладненого. В інкубаційний період хвора людина виділяє одиничні віруси, у розпал захворювання — у значній кількості. У період одужання людина також виділяє вірус, при цьому діти триваліше, ніж дорослі. Епідеміологічну небезпеку хворої людини визначають два чинники:  кількість вірусу в слизі верхніх дихальних шляхів  вираженість катарального синдрому

Де чатує небезпека?  Людина інфікується повітряно-крапельним шляхом. Хворий поширює вірус разом із краплинками слизу та мокроти під час чхання, кашлю, розмови на відстань до 3 м. Інфікувальна доза вірусу грипу для людини становить 0,0001 мл назального секрету.  Хвора матір може інфікувати дитину під час вагітності трансплацентрано.  Побутовий шлях під час потиску рук здорової і хворої людини, через предмети побуту (спільні засоби гігієни, зокрема рушники, носовики), через забруднені слизом із верхніх дихальних шляхів хворого на грип поверхні предметів, гроші, дверні ручки, вимикачі

Групи ризику до інфікування вірусом грипу та до розвитку ускладнень

 діти віком до п’яти років і вагітні  люди старше 65 років  медичні працівники  пацієнти із хронічними захворюваннями  люди, які проживають з особами із групами підвищеного ризику та доглядають за ними

Клінічні форми

Гострий початок з раптовим підвищенням температури тіла до 39,0…40,0 °С. Її складно знизити жарознижувальними лікарськими засобами. Навіть якщо це вдалося, вона за короткий термін повторно наростає до попередніх показників. Така температура тіла тримається три-п’ять днів. Триваліше підвищення температури тіла свідчить про приєднання бактеріальної інфекції

Інтоксикаційний синдром

 озноб  сильний головний біль у лобній і скроневій ділянках  біль у м’язах, суглобах та під час руху очними яблуками  світлобоязнь  пітливість  слабкість  ознаки нейротоксикозу (галюцинації, судоми, порушення сну та свідомості, блювання)

Катаральний синдром  Поява на 2-3 день хвороби, симптоми слабко виражені.  Закладеність носа в перші дні з подальшими незначними виділеннями з носа слизистого або серозного характеру.  Першіння чи печія в горлі.  Сухий часто надсадний кашель, напади якого супроводжуються болем за грудною кліткою і в епігастральній ділянці. Його інтенсивність швидко зростає, переходить у кашель із виділенням невеликої кількості мокротиння.  Геморагічний синдром, проявами якого є склерит, носові або ясневі кровотечі, петехіальне висипання на верхній половині тулуба

У хворих на грип симптоми інтоксикації організму переважають над катаральними

Ускладнення грипу  синусит  отит середнього вуха  міокардит  мієліт, енцефаліт  синдром Рея  вірусна геморагічна пневмонія (у підлітків, людей віком від 25 до 44 років, вагітних)  активація бактеріальної інфекції із розвитком бактеріальних ускладнень  загострення кардіопульмональних захворювань

Період одужання

 За сприятливого перебігу лихоманка і симптоми інтоксикації зникають за три-п’ять днів.  Можливе тривале постінфекційне підвищення температури тіла та виразний астенічний стан (пітливість, слабкість, підвищена втомлюваність, вередливість, порушення сну).  Кашель утримується до двох-трьох тижнів Діагностика грипу — легке завдання? Анамнез захворювання: гострий початок захворювання, виражена інтоксикація, слабко виражені катаральні явища.

Епідеміологічна ситуація.

Лабораторне підтвердження:  імунохроматографічний аналіз та реакція прямої імунофлюоресценції — виявити вірусні антигени в змивах зі слизової носоглотки  серологічне дослідження парних сироваток — встановити наростання титрів специфічних антитіл; має виключно ретроспективне значення має виключно ретроспективне значення, проводиться лише з 5-го дня хвороби  полімеразна ланцюгова реакція — визначити вміст гемаглютинінів у слизі з носоглотки

Електронна мікроскопія дає змогу виявити віруси грипу в мазках із носоглотки. Якщо концентрація збудника низька, використовують метод імунної електронної мікроскопії, яка виявляє комплекси вірусу грипу із специфічними антитілами. Вірусологічні методи застосовують зазвичай з науковою метою.

У загальному аналізі крові в гострий період захворювання знижується кількість лейкоцитів, збільшується кількість лімфоцитів, швидкість осідання еритроцитів залишається в межах норми. Немає специфічних змін

 Клінічний критерій постановки діагнозу без спеціальних лабораторних методів підтвердження не дає змоги чітко диференціювати грип від інших вірусних інфекцій.  Епідеміологічний критерій має актуальність у разі епідемії, коли зростає показник захворювання, а симптоми ідентичні, тоді встановлюється діагноз грипу.

Діагностика грипу — нелегке завдання?

 Більшість специфічних лабораторних діагностичних заходів не спрацьовують, оскільки вони потребують часу для отримання результату. Так, вірусологічне дослідження змивів із носоглотки на курячі ембріони займає в часі мінімум три-чотири дні; серологічне визначення lg G можливе з 5-го дня від початку хвороби; дослідження титру антитіл в динаміці має ретроспективне значення.  Експрес-тести для діагностики грипу А часто показують негативні результати. Американська академія педіатрії вказує, що експрес-тест на визначення антигенів грипу А має низьку чутливість і застосовувати його в рутинній практиці недоцільно

Майбутнє за профілактичною медициною  Специфічна профілактика грипу — вакцинація. Відповідно до Календаря профілактичних щеплень в Україні, згідно з Наказом МОЗ «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості та обігу медичних та імунобіологічних препаратів» від 16.09.2011 № 595 (у редакції наказу МОЗ від 11.08.2014 № 551) до щеплень за станом здоров’я.  Щеплення слід робити щороку вакциною, яка містить інактивовані штами вірусу грипу, що циркулюватимуть в епідемічному сезоні в дозі відповідно до віку.


Як уберегтися від грипу під час епідемії: пам’ятка для батьків  Стежте за тим, аби дитина не контактувала з людьми із симптомами грипу — озноб, нежить, чхання та кашель.

 Зведіть до мінімуму відвідування місць скупчення людей — магазинів, громадського транспорту, театрів, цирку.

 Застерігайте дитину не торкатися брудними руками їжі, очей, носа та рота.

 Привчайте дитину часто та ретельно мити руки з милом, особливо після відвідування громадських місць. Якщо поруч немає води, то порекомендуйте скористатися спиртовмісним спреєм для рук

 Промивайте ніс гіпертонічним сольовим розчином. Це очищує його від шкідливих мікроорганізмів, слизу та пилу.

 Навчіть користуватися медичною маскою або марлевою масками під час перебування в громадських місцях. Їх слід змінювати що три години.

 Загартовуйте організм дитини та більше гуляйте з нею на свіжому повітрі.

 Не допускайте переохолодження або перегрівання організму дитини

 Дотримуйтеся режиму дня і привчайте до цього дитину.

 Включайте до раціону дитини більше природних вітамінів, що містяться у свіжих овочах і фруктах.

 Якомога частіше провітрюйте та прибирайте помешкання. Раз на тиждень під час вологого прибирання використовуйте дезінфекційні засоби.

 Якщо на грип захворів хтось із членів родини, намагайтеся ізолювати його від дитини

Кiлькiсть переглядiв: 39

Коментарi